Často je snahou staviteľov maximálne ochrániť okolie okien pred vplyvmi chladu. Z tohto dôvodu vyliepajú otvor dookola dodatočným izolantom, najmä Styrodurom. Je takýto postup naozaj správny?
Ako sme uviedli v predchádzajúcom článku, toto riešenie prináša viac rizík, ako osohu. Z hľadiska teplo-technického nemáme výhrady, no z hľadiska pevnostného je toto riešenie nevhodné. Kotviaci bod sa takouto úpravou vzdiaľuje od pevného ostenia o hrúbku izolantu a táto vzdialenosť umožňuje oknu výrazne väčší pohyb, ako je prijateľné.
Ak máte nevyhnutnú potrebu zaizolovať stenu v mieste kotvenia okna, zvoľte si jedno z nižšie uvedených riešení.
Okno samozrejme určitý pohyb vzhľadom na vonkajšie vplyvy teploty vykazuje, no na štandardnú dilatáciu postačí rozmer pripojovacej škáry 15 mm. Pripojovacia škára 15 mm je dostatočne zaizolovaná izolačnou PUR penou, alebo komprimačnou páskou.
Okenný rám je prekrytý obvykle 10 až 20 mm fasádnou izoláciou, teda aj v najchúlostivejšom mieste je hrúbka izolácie 25 až 35 mm. V tomto prípade, ak je pozícia okna na vonkajšej hrane muriva je toto chúlostivé miesto v minimálnej ploche.
V prípade, ak je okno (dvere) montované nie na vonkajšiu hranu muriva, ale napr. na stred muriva (napr. pri moderných murovacích materiáloch bez potreby zateplenia), je nutné ostenie zaizolovať hrubším materiálom, čo spôsobí výrazné prekrytie rámu okna a teda vzhľad, ktorý nie je celkom štandardný.
Ďalšou možnosťou je montáž rozširovacích profilov dookola celého okna, čo zabezpečí ideálne zateplenie ostenia takmer ľubovoľnou hrúbkou izolantu. Nevýhodou sú výraznejšie náklady na rozširovacie profily, vyliepanie vnútorného aj vonkajšieho ostenia napr. styrodurom.
Ako najvhodnejšia varianta pre prípad potreby osadenia okien nie na vonkajšiu hranu muriva odporúčame vytvorenie pomocného rámu pre montáž okna z tepelno-izolačného materiálu s dostatočnou pevnosťou, ktorý je nalepený na ostenie a vhodne ukotvený (napr. Purenit, Compactfoam, Phonotherm, …).
Do tohto rámu je okno priamo ukotvené a z vonkajšiej strany doizolované napr. styrodurom. Aj v tomto prípade sa jedná o finančne náročné riešenie, no bez kompromisov po teplotechnickej aj pevnostnej stránke.
Zaujíma vás špecifický spôsob prevedenia montáže nových okien alebo tápate pri výbere najvhodnejšieho okna pre váš dom? Príďte sa nezáväzne poradiť k odborníkom do Ekoprofilu.
Nezáväzný dopyt