Komory v okenných plastových systémoch

Keď hovoríme o oknách päť, šesť, alebo viac komorových, hovoríme o  technickom parametri PVC profilov, nie o kvalite. To znamená, že profily majú komory a každá komora plní svoju vlastnú úlohu.

Hlavnou úlohou všetkých komôr je obmedzenie úniku tepla, rovnako ako u nás – ľudí viacero vrstiev oblečenia v zimnom období. Posledná, vonkajšia komora slúži aj na “dehydratáciu” okna, respektíve na odvedenie vody, ktorá vznikne nahromadením v okne pri vysokej vlhkosti, prípadne pri prudkom daždi. V komore je vyfrézovaný odvodný kanálik, ktorým voda vytečie z rámu okna na parapet.

Vo väčšine prípadov je v strednej, najširšej komore pozinkovaná oceľová výstuž rôznych hrúbok, najčastejšie od 1,5 do 2,25 mm, ktorá má za úlohu posilniť profil a zabrániť deformáciám profilov. Použitý materiál výstuže ako aj tvar a hrúbka majú určujúci význam na životnosť okna ako celku počas ich celej životnosti. Niektoré profilové systémy (napr. Rehau Geneo) sú skonštruované tak, aby nebolo potrebné na ich vystuženie použiť oceľ. Toto však platí len do určitých rozmerov výrobku.

Počet a veľkosť ostatných komôr ovplyvňuje prechod chladu. Teoreticky čím viac je komôr a majú väčšiu hrúbku tým je to lepšie z hľadiska izolácie, pretože akýkoľvek priestor kde je vzduch je izolantom. V praxi však musíme pamätať na to, že zlepšenie tepelných parametrov je len v tom prípade, že šírka komory nie je menšia ako 5 mm. Takže úzky 5 komorový profil (o šírke napr 60 mm) z technického hľadiska nemá žiaden význam, nakoľko stredná komora má rádovo 35 mm a na ostatné 4 komory zostáva 25 mm. Z tohto rozmeru ešte musíme odrátať hrúbku plastu, ktorý je na vonkajšej strane profilu cca 3 + 3 mm a medzi každou komorou 1 mm, takže po zrátaní plastu dostaneme 14 mm na 4 komory, čo je nedostatočné.

Historicky vzaté, pred desaťročím boli bežné v Európe úzke 3 komorové profily (so stavebnou hĺbkou 58-60mm), zasklené štandardným sklom s tepelnou priepustnosťou Ug = 1,6 až 2,9 W/(m2.K).
Nároky a normy sa neustále sprísňujú a také okná by dnes nemohli byť namontované do žiadnej novostavby. V súčasnosti sa držíme štandardu – tepelno-izolačné vlastnosti celého okna Uw nesmú byť horšie ako 1,1 W/(m2.K). Samozrejme nároky na rodinné domy sú oveľa vyššie a bez použitia izolačného 3-skla nedosiahnuteľné.  Pokiaľ chce teda investor nie len postaviť, ale aj skolaudovať, musí voliť okná s ktorými dosiahne teplotechnické parametre celého domu podľa súčasne platnej normy.

Samozrejme na trhu sa môžete stretnúť so 7 a dokonca aj 8 komorovými profilmi. V skutočnosti je potrebné zvýšiť predovšetkým hrúbku profilu, aby dosiahol lepšie izolačné parametre. Takéto robustné profily (nad 85 mm) však so sebou prinášajú niekoľko nevýhod, ako napr. obmedzenia pri výrobe malých okien, či pri výrobe okien atypických tvarov, ale aj citeľne vyššia cena.

Ukážka tepelnej priepustnosti profilov:

 

Profil 3-komorový: asi 1 ,5-1, 6 W/(m2.K)

Profil 4-komorový: asi 1 ,4-1, 5 W/(m2.K)

Profil 5-komorový: asi 1 ,3-1, 4 W/(m2.K)

Profil 6-komorový: asi 1 ,2-1,3 W/(m2.K)

Profil 6-komorový s 3, či 4 tesneniami: asi 1 ,0 -1,1 W/(m2.K)