Kedy použiť renovačný rám okna?

Renovačný rám okna a jeho využitie

Okná sa obvykle montujú do polovice, či do tretiny hrúbky konštrukcie (do murovanej, či drevenej steny, obvykle doplnenej o tepelnú izoláciu). Následne sú z oboch strán zaomietnuté omietkou.

Sú však situácie, že okno sa osádza na vnútornú hranu steny, či už z konštrukčného (že napr. stena je tak subtílna) alebo estetického dôvodu (a opomeňme, že z hľadiska tepelnej izolácie to nie je vôbec ideálne riešenie). Finálnou úpravou pre okno už bude iba zalištovanie krycou lištou.

Čo je renovačný rám?

Renovačný rám je akýmsi spojením klasického okenného rámu a krycej lišty. Rám má obvykle na vnútornej strane vyčnievajúci lem, ktorý nahrádza kryciu lištu. Tento lem skryje pripojovaciu škáru vyplnenú purpenou medzi oknom a stenou. Z tej strany následne nie je vôbec potrebné zaomietať, alebo olištovávať túto škáru a je pekne prekrytá lemom na ráme. Presah lemu je podľa typu okna smerom do vnútra alebo aj smerom von a jeho šírka je cca 3 cm alebo dokonca až 10 cm.

Renovačný rám okna s exteriérovou žalúziou

Tento renovačný rám je často obľúbený aj pri rekonštrukciách okien, kedy sa pôvodný, obvykle drevený rám okna nechá zabudovaný v stene, odstránia sa z neho okenné krídla aj pánty a do takéhoto dreveného rámu sa vloží celé plastové okno s renovačným rámom. Vysprávky sa následne už nevykonávajú žiadne. Toto riešenie by sa v našich končinách asi neujalo. Naopak je veľmi obľúbené napr. v Taliansku, Španielsku ale aj Švajčiarsku. My ho môžeme odporučiť na rozličné aplikácie do stien zo sendvičových panelov, kde sa okno obvykle lemuje plechovými lištami, do drevených konštrukcií, kde by sa okno lemovalo drevenými lištami.

Pozrite si aj naše ukážkové video osadeného okna v renovačnom ráme. 

Opýtajte sa odborných predajcov v našich showroomoch alebo technikov priamo pri zameraní na vašej stavbe, či by bol tento typ rámu na vašu stavbu vhodný a či by priniesol zjednodušenie dokončujúcich prác.

25. marca 2025