O potrebe vonkajších žalúzií (alebo roliet či screenov) na rodinný dom nie je nutné veľa písať. Skutočne mimoriadne účinne zamedzujú prehrievaniu interiéru, obmedzujú tepelné straty počas vykurovacieho obdobia a po dizajnovej stránke sú mimoriadne atraktívne.
Povedzme si niečo o spôsoboch ovládania exteriérových žalúzií. V zásade máme štyri možnosti ovládania:
- mechanické ovládanie – obvykle kľukou
- motorické ovládanie – motor na vypínač
- motorické ovládanie – motor na diaľkové ovládanie
- motorické ovládanie – motor riadený inteligentnou elektroinštaláciou
Od ovládania žalúzií či iných prvkov vonkajšej tieniacej techniky sa celkom upúšťa. Ak je možné z hľadiska elektroinštalácie zapojiť motor na elektriku, jednoznačne uprednostnite ovládanie motorom. Kľuka prechádza cez okno alebo cez stenu, čo vytvára priestor pre vznik tepelných mostov. Naviac v prípade, ak máte doma viac kusov žalúzií, budete si musieť zvyknúť každé ráno aj večer (a možno aj medzi tým) obehať miestnosti a trochu si „posilniť svalstvo rúk“ 🙂
Naviac rozdiel v cene medzi kľukou a motorom je od cca 30 eur. Iná situácia je, pokiaľ nie je možné k žalúzii dotiahnuť kábel. Vtedy na výber veľmi nemáme (odhliadnuc od prevedenia so solárnym článkom a akumulátorom).
Motorické ovládanie s motorom na vypínač má viacero výhod. Najmä tí, čo majú menšie deti, poznajú nekonečný príbeh hľadania diaľkového ovládača napr. k televízoru. Vypínač bude aj zajtra, aj za rok na svojom mieste. Nestratí sa. Naviac je možné na vybrané frekventované miesto umiestniť centrálny vypínač (s tzv. zbernicou), ktorým si viete naraz ovládať všetky žalúzie v celom dome alebo vo zvolenej časti domu.
Napríklad večer jednoducho zavrieť všetky žalúzie stlačením jedného vypínača. K takémuto motoru je potrebné dotiahnuť 4-žilový kábel a vypínač si podľa svojho vkusu vyberiete zo systému, z ktorého budete mať všetky ostatné vypínače a zásuvky.
Žalúzie ovládané DO sa javia ako komfortnejšie. Netreba ani vstať a natiahnuť ruku k vypínaču, ale jednoducho aj z pohodlia sedačky môžete ovládať pokojne všetky žalúzie na dome. Motory na DO sú citeľne drahšie, nakoľko sú vybavené prijímačom rádiového signálu. Naviac pri voľbe DO je potrebné si rozmyslieť, koľko takýchto DO budeme potrebovať. Pri výbere si môžete zvoliť „1-kanálové“ DO alebo „5-kanálové“ DO či „16-kanálové“ DO.
Každý kanál dokáže ovládať 1 motor alebo 1 skupinu motorov ktoré sa budú pohybovať súčasne. Čiže môžeme mať napr. v každej izbe 1-kanálové DO alebo viackanálové DO niekde na chodbe. Výber prevedenia DO sa neobmedzuje na 1 typ. Dizajnových prevedení je viacero, rovnako aj farieb. DO nemusí mať iba tlačidlá ale môže mať aj otočné koliesko, ktorým veľmi citlivo regulujete sklon lamiel žalúzií.
K motoru ovládanému DO postačí dotiahnuť 3-žilový kábel.
V dobe „smart“ technológií je samozrejmosť možnosť voľby ovládania tieniacej techniky smartfónom alebo tabletom. Budete potrebovať celkový systém inteligentnej elektroinštalácie, čo vo fáze výstavby nového domu nie je problém. V prípade, ak máte dom dokončený a do elektroinštalácie neviete radikálne zasiahnuť alebo ak nechcete investovať tak vysokú sumu, môžete si zvoliť systém automatizácie domácnosti TaHoma od výrobcu motorov Somfy.
TaHoma bezdrôtovo ovláda pomocou aplikácie v smartfóne cez webové rozhranie rozličné spotrebiče (okrem motorov Somfy k všemožným systémom vnútorného a vonkajšieho tienenia, garážových a vjazdových brán aj osvetlenie, vykurovanie, chladenie či alarm od viacerých svetových výrobcov). Môžete si vytvoriť vlastné scenáre, ktoré sa môžu aktivovať buď ručne, časovo alebo pomocou senzorov (teploty, intenzity slnečného svitu či vetra).
Možností máte mnoho, stačí si len správne vybrať. Ak potrebujete ďalšie informácie zastavte sa na našich predajniach alebo napíšte na zaluzie@ekoprofil.sk a poraďte sa s našimi odborníkmi.
Autor: Dušan Knapec, hlavný technológ spoločnosti Ekoprofil