Plastové vchodové dvere sú dnes najčastejšou voľbou majiteľov domov. V porovnaní s hliníkovými dverami majú lepšie izolačné vlastnosti, sú lacnejšie a vynikajú taktiež vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou. Napriek ich odolnosti, aj plastové dvere vyžadujú z času na čas údržbu. Viete, ako sa o ne treba starať?
Niekto sa nesprávne domnieva, že plastové dvere a okná sú bezúdržbové. Ak chcete, aby vám dvere slúžili čo najdlhšie, musíte im venovať aspoň základnú pozornosť. Samozrejmou súčasťou starostlivosti je ich čistenie, na čo nie je vhodné používať rozpúšťadlá, ani prášky, či tekuté prášky. Došlo by k poškodeniu ich povrchu. To, čo je pre ich funkčnosť najdôležitejšie, je potreba premazania kovania, nadstavenie kovania, ale aj regenerácia tesnenia vhodným roztokom.
Vchodové plastové dvere majú obvykle tzv. lištový zámok. Teda po celej výške dverí je kovová lišta, na ktorej sú umiestnené jednotlivé zamykacie body. Tých je obvykle tri až päť. Niektoré typy kovania majú na tejto lište značky symbolizujúce kvapku oleja.
Do týchto miest je potrebné raz ročne doplniť olej (buď priamo olej na údržbu kovania okien, dostupný v dobrých predajniach s oknami alebo olej na bicykle či šijacie stroje). Ak takéto značky na kovaní vašich dverí nenájdete, doplňte olej do miest, kde je otvor do lišty kovania (obvykle práve v miestach umiestnenia pohyblivých častí kovania).
Keď budete pociťovať, že dvere netesnia, je potrebné ich nadstaviť. Na plastových, ale aj hliníkových vchodových dverách je niekedy potrebné zvýšiť prítlak dverného krídla o rám. Je to spôsobené tým, že tesnenie časom stráca svoju pružnosť a reguláciou na zamykacích bodoch sa pritlačí krídlo o rám silnejšie. Jednotlivé druhy lištových zámkov majú odlišný spôsob regulácie prítlaku. V zásade sa jedná o zamykacie body na dvernom krídle s excentrickým tvarom, ktoré je potrebné mierne pootočiť. Niekedy sa však regulácia musí vykonať na protikusoch kovania, umiestnených na dvernom ráme (zárubni). Vždy len minimálne, aby sme mali možnosť takúto reguláciu vykonať znovu o pár rokov. V prípade, ak vaše plastové, či hliníkové dvere šúchajú o prah, alebo na inom mieste, je potrebné nadstaviť pánty. Postačí dvere celkovo zdvihnúť (obvykle sa táto regulácia prevádza zo spodnej strany pántov imbusovým kľúčom), alebo pritiahnuť ovisnuté krídlo k pántom (regulácia na pántoch z bočnej strany).
Regenerácia tesnenia plastových dverí
Tesnenie je prírodný materiál a ako taký podlieha poveternostným vplyvom a starne. Stráca svoju pružnosť, praská a môže sa droliť. Je preto vhodné ho 1 až 2 krát ročne ošetriť pretretím originálnym roztokom na báze silikónu (opäť dostupným v slušných okenárskych firmách), alebo priamo silikónovým olejom.
Hoci kvalitné plastové dvere patria k lacnejším typom dverí, svoju funkciu plnia výborne. Ich údržba vám nezaberie veľa času, no asi máte tiež skúsenosť, že nič, čo máte, vám nefunguje bez vašej pozornosti (a je jedno, či hovoríme o aute, záhrade, partnerovi či dverách). Nezabudnite teda ani na vaše dvere a venujte im svoju pozornosť aspoň raz za 12 mesiacov.
O plastové okná sa môžete postarať obdobným spôsobom, ako o dvere. Taktiež raz za rok premažte kovanie, nadstavte kovanie a zregenerujte tesnenia. Odvďačia sa vám svojou funkčnosťou a dlhou životnosťou.
Alternatívou takejto starostlivosti môže byť využitie našej 12-ročnej Prémiovej záruky na okná, pri ktorej sa o pravidelný aj urgentný servis starajú naši technici.