Typy bezpečnostných skiel

Bezpečnostné sklá sa používajú do plastových, hliníkových ale aj drevených okien a dverí na privátnych a komerčných objektoch z dvoch dôvodov:
1) ochrana proti vlámaniu
2) ochrana osôb vo vnútri alebo vonku pred úrazom rozbitým sklom.

Bezpečnostné sklá sú dostupné v dvoch odlišných prevedeniach – kalené sklá a lepené sklá.

typy bezpecnostneho skla ekoprofil.sk
typy bezpecnostneho skla ekoprofil.sk

Kalené sklá – ESG, ktoré sa procesom zahriatia, tzv. kalením, stanú pevnejšími a výrazne odolnejšími voči rozbitiu. Kalené sklo vydrží oveľa väčší nápor mechanického pôsobenia a to aj kovovými predmetmi, no v prípade rozbitia sa rozletí na malinké čiastočky, ktoré minimalizujú riziko úrazu osôb v okolí. Takáto technológia sa používa aj pri výrobe bočných skiel na automobily. Kalené sklo je naviac výrazne odolnejšie aj na rozličné výkyvy teploty a posúva hranicu samovoľného prasknutia skla do extrémnych teplôt. 

Lepené sklá – VSG sa vyrábajú zlepením dvoch štandardných skiel s bezpečnostnou fóliou. Označujú sa napr. 33.1 (2 ks 3 mm hrubé tabule skla sú navzájom zlepené 0,1 mm hrubou bezpečnostnou fóliou). Takéto sklo je taktiež ťažšie rozbiteľné. Keď sa však rozbije, drží ho pohromade bezpečnostná fólia. Riziko úrazu je teda minimalizované, nakoľko všetky črepiny sú nalepené na fólii. Za účelom vlámania sa, by musel páchateľ opakovane udierať do skla, až by došlo k preseknutiu samotnej fólie. Čím bude teda táto fólia hrubšia, tým viac energie a času bude páchateľ potrebovať na prekonanie bezpečnostnej fólie. Lepené sklá sa používajú napr. aj ako čelné sklá do automobilov.

Nechajte si poradiť našimi odbornými predajcami, ktorý typ bezpečnostného skla je vhodný do Vašich okien či dverí na Váš projekt v predajniach v SR.

25. februára 2018
||

Related Posts